Matea Smojver
Oduvijek me zanimala veza između ljudi i biljaka, zdravlja i optimalnog „gut feelinga” te psihičkih i somatskih neravnoteža. Stoga sam, sasvim logično krenula u prirodoslovnom smjeru obrazovanja, istražujući inicijalno proizvodnju, preradu i kontrolu kvalitete biljaka i prehrambenih namirnica. Kao specijalistica kvalitete i sigurnosti hrane, te magistarica biljnih znanosti s više od 10 godina iskustva u analitici, razvoju i formuliranju hrane, dodataka prehrani i medicinskih proizvoda, odlučila sam spojiti svoje dosadašnje iskustvo s potrebom za širenjem znanja iz područja fitoterapije i mikrobiologije. U želji da pomognem svojim najbližima u njihovim zdravstvenim izazovima, krenula sam na put istraživanja ljekovitih biljaka i funkcionalne prehrane.
S tim u vezi, kontinuirano se educiram iz područja primijenjenih „life science” znanosti kroz stručne tečajeve i međunarodne certificirane institucije fokusirane na fitoterapiju i mikronutriciju.
Članica sam HDPBN – Hrvatskog društva prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista, te autorica raznih stručnih i marketinških članaka. Surađujem s poliklinikama i brojnim udrugama kako bih educirala širu javnost o važnosti prevencije tjelesnih neravnoteža kao rutine koju bi svatko trebao prakticirati. Ideja mi je formirati edukacijski portal koji će se fokusirati na novija područja znanosti, prvenstveno usmjerena prema nutrigenomici, epigenetici i razumijevanju utjecaja okolišnog mikrobioma na ljude.
FitoBiom kao arhetip postanka i ravnoteže
„Ideja kreiranja FitoBiom-a polazi od hipoteze da biljke i mikroorganizmi igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže okoliša i pružanju neprocjenjive koristi ljudima kroz očuvanje biološke raznolikosti, regulaciju klimatologije, očuvanja tla, pročišćavanje zraka i biogeokemijskih ciklusa. Paralelno s biljnim mikrobiomom – ljudski mikrobiom doprinosi očuvanju ravnoteže u našem tijelu i pruža neprocjenjive koristi za naše zdravlje. Interakcija između okolišnog mikrobioma i ljudskog mikrobioma može imati kompleksne učinke na zdravlje ljudi, uključujući imunološki odgovor, metabolizam i opće zdravstveno stanje.”
Ideja FitoBioma
Kako optimalno komprimirati i podijeliti kreativan i relevantan sadržaj? Brzo živimo i pomno doziramo naše slobodno vrijeme – to je nažalost surova realnost! S tim u vezi, prilično je izazovno napisati kratke pregledne tekstove prilagođene današnjem vremenu i čovjeku, a istaknuti sve korisne savjete i perspektive koje nam mogu pomoći u donošenju informiranih odluka o našem zdravlju i dobrobiti!
Ideja je da kroz jednostavan, ali znanstveno utemeljen pristup demistificiram kompleksnost veze između okoliša, biljaka, mikroorganizama i ljudskog zdravlja, te pružim alate i znanje potrebno za cjelovito razumijevanje naše ravnoteže.
Kako?
Kombinirajući najbolje od zapadne medicine s “well established” primjenama biljnih i mikrobioloških sastojaka te integrativnim metodama pristupa, moguće je stvoriti preduvjete za razumijevanje i održavanje naše ravnoteže.
Zašto?
Relativno smo kratko na ovom svijetu. Ali svatko unutar svoje domene i svojih mogućnosti može i trebao bi ostaviti vlastiti trag! Najjači trag ostavljamo kada smo u ravnoteži između svojih mogućnosti i interesa!